Filtrowanie wody zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. I trudno się temu dziwić, gdyż tak przygotowana woda jest bardziej czysta, pozbawiona osadów i wszelkich substancji chemicznych. Jest również bardziej miękka od tej z kranu, a do tego charakteryzująca się znacznie wyższymi walorami smakowymi i zapachowymi. Poza tym filtrowanie wody w dłuższym okresie czasu przynosi spore oszczędności – dzięki temu nie ma konieczności kupowania wody butelkowanej, która jest wykorzystywana nie tylko do spożywania, ale także do przyrządzania posiłków.

Filtry do wody

Wielość zalet wody filtrowanej sprawia, iż sporo osób decyduje się na zakup filtrów do wody. I w większości przypadków jest to zakup bardzo trafiony. Filtr zapewnia czystą, smaczną i wysokiej jakości wodę, która może być spożywana bez jakiejkolwiek obróbki termicznej. Podstawowymi zaletami filtrów jest ciągłość i szybkość działania – urządzenia montuje się bezpośrednio na kranach i dzięki temu zyskuje się czystą wodę za każdym razem po odkręceniu kurka. A różnice pomiędzy standardową „kranówką” a wodą filtrowaną są zauważalne. Tak naprawdę jedynym mankamentem filtrów do wody jest ich cena, na którą składa się zarówno zakup urządzenia, jak i późniejsze wymiany wkładów.

Dzbanki filtrujące

Pewną alternatywą dla filtrów nakranowych są dzbanki filtrujące, które – mówiąc najogólniej – pełnią taką samą rolę jak standardowe filtry. Ich sposób działania jest bardzo prosty – w środku naczynia zamontowany jest filtr, który zatrzymuje substancje negatywnie wpływające na jakość, smak i zapach wody. Dzięki temu tak otrzymana woda jest pozbawiona szkodliwych substancji, osadów, rdzy bądź chloru. Jedynym warunkiem sprawnego działania takiego dzbanka jest regularna wymiana filtru (zazwyczaj raz w miesiącu) i dostosowywanie go do konkretnego modelu naczynia. Praktycznym rozwiązaniem w tego typu urządzeniach jest zamontowany specjalny wskaźnik, który informuje o konieczności wymiany filtra.

Dzbanek filtrujący to dobra opcja dla osób, które nie chcą wydawać zbyt dużych pieniędzy na filtrowanie wody. Jego zaletą jest znacznie niższa cena od filtru nakranowego, przy niemal takim samym działaniu. Pewnym mankamentem dzbanka jest konieczność oczekiwania na czystą wodę – po jego napełnieniu należy odczekać około 10 minut, aby uzyskać czysty i smaczny płyn. Poza tym dzbanki jednorazowo filtrują dosyć małe ilości wody, co może być kłopotliwe w przypadku dużej ilości gości.

Mówiąc o zaletach filtrowania wody powstaje pytanie – filtr czy dzbanek filtrujący? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. A wybór powinien być uzależniony od indywidualnych oczekiwań i możliwości finansowych.