Co oznaczają klasy energetyczne sprzętu i ile można na tym oszczędzić?

Każda osoba kupująca sprzęt AGD na pewno widziała znajdujące się na nim nalepki z kolorowymi paskami oraz literami od A do G. Zawarte na nich informacje są bardzo istotne dla użytkowników sprzętu elektronicznego, gdyż to właśnie one informują o klasie efektywności energetycznej. Co oznacza to w praktyce? Otóż literki umieszczone na sprzęcie AGD informują o tym, ile energii potrzebuje on do działania. Najmniej opłacalny pod względem zużycia energii jest dół tabeli – czyli oznaczenia od B do G. Natomiast najbardziej energooszczędne są sprzęty oznaczone literą A. Co warte podkreślenia – dzisiaj normą stają się urządzenia oznakowane dodatkowymi plusami (na przykład A+, A++ bądź A+++), które gwarantują niemal minimalne zużycie energii. Co oznaczają poszczególne klasy i czy można na nich zaoszczędzić? Biorąc pod uwagę fakt, iż dzisiaj normą są klasy w zakresie od A do A+++ przyjrzyjmy się właśnie nim.

Lodówka

Lodówka to sprzęt, który niewątpliwie generuje najwyższe koszty w zakresie energii elektrycznej. Dlatego przy jej zakupie warto kierować się klasami energetycznymi. Ile można zaoszczędzić decydując się na lodówkę o wysokiej klasie? Otóż sprzęt z oznaczeniem B (występujący dzisiaj już bardzo rzadko) zużywa rocznie około 450 kWh – czyli około 270 złotych. Natomiast chłodziarko – zamrażarki posiadające klasę A bądź wyższą mogą przynieść całkiem spore oszczędności. Lodówka o klasie A pobiera około 320 kWh (co daje około 190 złotych rocznie), klasa A+ redukuje zużycie do 260 kWh (czyli około 156 złotych rocznie),  A++ to wartości oscylujące w granicach 200 kWh (co przekłada się na 120 złotych rocznie), a A+++ to zużycie prądu na poziomie 170 kWh (czyli około 100 złotych w ciągu dwunastu miesięcy). Rachunek jest prosty – oszczędności mogą sięgnąć niemal dwustu złotych rocznie.

Pralka

Klasy energetyczne dotyczą nie tylko lodówek. Podobne oznaczenia można odnaleźć także na pralkach. Tutaj zasada jest identyczna jak w przypadku chłodziarko – zamrażarek – najbardziej energooszczędne są te urządzenia, na których pojawiają się litery A (najlepiej z plusami). A jak wychodzi to pod względem ekonomicznym? Otóż pralka o klasie A to roczny koszt zużycia energii wynoszący około 113 złotych, o klasie A+ – około 94 złotych,  A++ – 85 złotych, a A+++ jedynie około 61 złotych. Tutaj oszczędności są nieco niższe niż w przypadku lodówki, ale  także niezwykle istotne dla wielu domowych budżetów.

Zmywarka

Zmywarka to taki rodzaj sprzętu, który do swojego działania wykorzystuje nie tylko energię elektryczną, ale także zużycie wody. Dlatego też w przypadku tego sprzętu AGD oszczędności należy liczyć podwójnie. Użytkowanie zmywarki klasy A to roczny koszt 210 złotych, klasy A+ – 190 złotych, A++ – 170 złotych, a A+++ – niecałych 130 złotych. Zatem zdecydowanie się na wysoką klasę energetyczną może przynieść kilkadziesiąt złotych oszczędności.

Podobne zależności widać w przypadku każdego sprzętu AGD – wybór wyższej klasy energetycznej pozwala zaoszczędzić niemałe kwoty. Oczywiście jest też wada takiego rozwiązania – im wyższa klasa energetyczna danego sprzętu, tym jego cena zdecydowanie wzrasta. Dlatego przed ostateczną decyzją o zakupie konkretnego sprzętu warto wszystko przeanalizować i dokładnie przeliczyć.