Wiele osób urządzających kuchnię w swoim wymarzonym mieszkaniu bądź domu staje przed poważnym dylematem – czy pomieszczenie kuchenne powinno być otwarte czy zamknięte? Wbrew pozorom nie jest to łatwy wybór, gdyż podjęta decyzja będzie miała wpływ na funkcjonowanie całej rodziny. Nie ulega wątpliwości, iż oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników – wszak każde z nich posiada plusy i minusy.

Kuchnia otwarta – zalety i wady

Kuchnia otwarta na jadalnię bądź salon to rozwiązanie, które już od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Do największych zalet takiej aranżacji można zaliczyć:

  • bliskość salonu (co przekłada się na możliwość rozmowy z domownikami, pilnowania dzieci, a nawet oglądania ulubionego serialu)
  • łatwość podawania potraw (dystans pomiędzy kuchnią a jadalnią jest niewielki, a dodatkowo nie ma przeszkody w postaci drzwi)
  • zwiększenie przestrzeni (otwarta kuchnia jest zazwyczaj większa, wygodniejsza i bardziej ergonomiczna od tej zamkniętej)
  • możliwość wyeksponowania ciekawych przedmiotów (na przykład pojemników z przyprawami lub ozdobnej porcelany)

Sporą zaletą kuchni otwartej jest także fakt, iż taka przestrzeń zachęca do wspólnego gotowania, a tym samym do scalania rodziny.

Jednak kuchnia otwarta nie jest pozbawiona wad – wystarczy tu wymienić roznoszące się po całym domu zapachy, bałagan (który trudno jest ukryć za zamkniętymi drzwiami) czy przeszkadzanie osobie gotującej. Poza tym nie wolno zapominać o tym, iż otwarta kuchnia wymaga stylistycznego zgrania z pozostałymi pomieszczeniami.

Kuchnia zamknięta

Alternatywą dla kuchni otwartej jest kuchnia zamknięta, która także charakteryzuje się zarówno zaletami, jak i wadami. Co więcej – sporo osób nie wyobraża sobie żadnego innego pomieszczenia kuchennego. Zwolennicy kuchni zamkniętej podkreślają, iż takie pomieszczenie umożliwia spokojne gotowanie, zamknięcie zapachów w jednym pomieszczeniu i ukrycie nieporządku przed wzrokiem postronnych osób. Dodatkowo kuchnia zamknięta pozwala na celebrowanie posiłków, podczas których nie słychać włączonego telewizora.

Natomiast przeciwnicy takiego rozwiązania także posiadają swoje argumenty. Według nich wadami tak zaaranżowanej kuchni jest brak przestrzeni, gotowanie w samotności (co może wiązać się z poczuciem wyizolowania), brak możliwości przypilnowania dzieci oraz częsty brak miejsca.

Wybór „kuchnia otwarta czy zamknięta” wcale nie jest prosty i na pewno wymaga analizy i zastanowienia. Pewnym rozwiązaniem dla osób niezdecydowanych jest połączenie obu rozwiązań – zamontowanie drzwi przesuwnych, które w zależności od okoliczności mogą być otwarte lub zamknięte. Ciekawym pomysłem na połączenie obu wizji jest zastosowanie przeszklenia, które przynosi przestrzeń wizualnie otwartą, a jednocześnie chroni przed zapachami.